Skvělé vynálezy

10. květen 2016 | 12.56 |
› 

Internet a mobil jsou skvělé vynálezy

Nedávno jsem na You Tube našel zajímavé video. Není podstatné o čem bylo, ale autor si s ním dost vyhrál. Sledovanost mělo 4. To znamená, že se na něj podívali čtyři zájemci, pokud tam ovšem někdo neklikl omylem.  Když jsem o pár dní později opět otevřel  You Tube úvodní stránka mimo jiné nabízela video, na kterém si jakýsi mladý (český) tlusťoch sypal na hlavu chipsy, pardon, chtěl jsem říct brambůrky-už z těch amerikanismů taky blbnu-kvílel u toho, pak se svíjel a na závěr  to vypadalo na srdeční záchvat.  Pak se ale zcela zdráv vydrápal zpět na křeslo a hlasitě si prdnul.  Sledovanost byla kolem 250 tisíc (ano-250 000) lidí.

Když čtu na netu různé komentáře a diskuse, nestačím se divit. Některé věty vypadají, že by to mohla být čeština, ale jako celek nedávají smysl. Navíc jsou tam slova-opět, vypadají jako česká-ale já je ani neznám .  Jenže to asi bude moje chyba.  Když mi jeden mladý kolega poslal SMS zprávu složenou ze dvou vět, našel jsem asi 20 (dvacet) chyb. "Píšu rychle," odpověděl mi při osobním (tedy ne SMS) setkání." A ty to nezkontroluješ a třeba neopravíš," zeptal jsem se opatrně. "To už se dnes nedělá," usadil mě a začal cosi čtyřmi prsty zběsile klepat do telefonu. To by možná vysvětlovalo ten cizí český jazyk.

 Mnozí stateční junáci na internetu  nešetří  tvrdými slovy a své oponenty doslova zadupávají do země. Dost by mě zajímalo, zda by jejich chrabrost byla stejná i při osobním setkání. Snad ano.

Jsou samozřejmě mnohem závažnější problémy, než ty  o kterých jsem se zmínil. Ale i ty malé zapadají do našeho absurdního světa. A tak bych tuto skromnou poznámku zakončil dialogem bratří Marxů, kteří působili ve filmu na jeho úsvitě.

"Poslyš ve vedlejším domě je poklad"                                                                                                                                         

"Ale vedle není žádný dům"

"Dobře, tak ho postavíme"

Novodobým jazykem bych to shrnul: " Dobru, tak ten  dum přysteváme."

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře